Κυριακή της Ορθοδοξίας

Κυριακή της Ορθοδοξίας στην Βλάστη

Ο Σύλλογος Βλατσιωτών Πτολεμαΐδας ο “Προφήτης Ηλίας” , πραγματοποίησε την καθιερωμένη (όπως κάθε χρόνο) επιμνημόσυνη δέηση υπερ των Ευεργετών της Βλάστης την Κυριακή της Ορθοδοξίας. Φέτος, μετά από αρκετά χρόνια η λειτουργία τελέστηκε στην ημερομηνία που κανονικά πραγματοποιείται η εκδήλωση αυτή. Ο Σύλλογος σε συνεργασία με την κοινότητα Βλάστης και το κ. Πρόεδρο Μηνά Δαλακιούρη, διοργάνωσαν την εκδήλωση αυτή με κάποια εδέσματα, ομιλία από την πλευρά του Συλλόγου μας, της Κ. Γαλάνου Ελένης για τους ευεργέτες και αρκετά άλλα.

Ελπίζουμε με την σειρά μας στην καθιέρωση της συγκεκριμένης εκδήλωσης, κάθε χρόνο να την τιμούμε με λαμπρότητα, τόσο όσο πρέπει διότι όπως θα δείτε και στις παρακάτω εικόνες αυτοί που ευεργετήθηκαν στην Βλάστη είναι αρκετοί.. σχεδόν το 80% της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.